מנגרים מהלב

כל אדם זקוק לתחושה להיות מועיל, משמעותי, שייך

עבודה קבוצתית

על פי ההגדרה: קבוצה חברתית היא – מספר אנשים שיש בניהם קשרים חברתיים הנמשכים לאורך זמן.  יש להם מטרה משותפת והם גיבשו לעצמם זהות משותפת.

קבוצה היא לא צוות. קבוצה היא אוסף של אנשים שיכולים לפעול למען אותה מטרה, אך בניגוד לחברי קבוצה, חברי צוות הם אנשים שמלבד המטרה המשותפת יש בניהם תלות הדדית, והכרה בכך שהם זקוקים לצוות לצורך השגתה.

כל תהליך קבוצתי מורכב מתוכן ומתהליך, לפעמים התוכן שמביא המנחה הוא הגירוי לאינטראקציה בין המשתתפים ולעיתים האינטראקציה בין המשתתפים היא המעלה את התוכן, הנחיה זורמת כזו מביאה את הקבוצה להשתתפות, להבנה רגשית, להתמודדות עם הצרכים האישיים של כל משתתף, מעלה את הרצון לפרגן, ולהרגיש תחושת שייכות לקבוצה.

טיפים להשתלבות קבוצתית

א. התבוננות – קריאת “המפה החברתית” רגע לפני שמצטרפים לקבוצה יש להתבוננן על היחסים החברתיים, קשר העין בין חברי הקבוצה, המעמדות, עוצמות הדיבור ורמת השיח. 

“המפה החברתית” – היא החיבור בין המציאות בה אני חי לבין איך שאני תופס את היחסים החברתיים סביבי. אנחנו לעולם לא נתפוס את המציאות כפי שהיא ולכן תמיד נעוות ונכליל את הפרטים. אם נדע להבין זאת – את העובדה שכולנו מריצים “סרטים” בראש וזה לא באמת מחובר למציאות ולשטח, כך נדע להבחין שהמפה החברתית לא באמת בוחנת אותנו באותם פרמטרים, איננה מתבוננת בנו בדרך בה אנו חושבים שהיא רואה אותנו או את היחסים החברתיים שלנו. ל”סרט” שלנו אין אחיזה במציאות, לכל אחד מאיתנו תפיסת חיים ותפיסות עולם שונות, הכל בסדר שלכל אחד תהיה תפיסת מציאות אחרת לכן חשוב לשמור על ראש פתוח, להפחית צדקנות ולוותר על האגו. להיות פתוח ולהתבוננות עם כמה שיותר אובייקטיביות ב”מפה החברתית”.

ב. התקרבות – לזרום לאט לאט פנימה, לשמור על שקט יחסי לאורך זמן מסויים, להקשיב, להבין את “הרוח” ואז להתחיל להשתלב בשיחה, לחזק את דברי האחר כדי לגלות אמפטיה. 

ג. השתלבות – כעת כשאתה מרגיש בטוח, מוכן והקבוצה קלטה אותך אפשר להתחיל להשתלב בשיח ובעשייה.

LOGO

עדיין לא רשום? פתח עכשיו מנוי לאתר בחינם.