מנגרים מהלב

שילוב מנצח בין מישחוק, פדגוגיה, עץ ממוחזר, עבודת צוות ומיומנות קבוצתית

תוכנית רדיו חברתי – “רדיו סול” בנושא play the פדגוגיה בהנחייתה של דר חיננית לויפר.

למידה היברידית דורשת חשיבה יצירתית ויציאה מקיבעון מחשבתי, מחייבת אותנו כאנשי חינוך ללמד בדרך אחרת, לראות דברים מזוויות ראיה שונות, זה קשה, מורכב, מפחיד במידה מסויימת ויחד עם זאת מאתגר, משמח, מרגש ומייצר הרבה שותפויות.

בבלוג הנוכחי ברצוני לעורר את תחושת השייכות לבייחד הקבוצתי דרך עבודה בעץ ממוחזר ולשלב את המשחק הפדגוגי בתוכו.

אסטרטגיית מישחוק בכיתה – Gamification

משחוק מאפשר להפוך כל שיעור למשחק מהנה, לעורר מוטיבציה, לקדם מיומנויות של למידה שיתופית ופתרון בעיות, להפוך תרגול לחוויה וליצור תחושת מסוגלות בקרב התלמידים, בפרט כאשר מאפשרים להם להתנסות בעצמם ביצירת משחקים לחבריהם בעץ.

את המשחקים שנכין במהלך הסדנא יוכלו צוותי החינוך יחד עם המשתתפים  לשלב בחלקים שונים של השיעור כפתיח, תרגול, יישום או סיכום לפרק זמן קצר או לשיעור שלם, ואף כתוצר מסכם במסגרת למידה מבוססת פרויקטים.

תרומתו הנרחבת של המשחק להתפתחות ובניית כישורים תפקודים שונים: 

בתחום הרגשי פיתוח תקשורת תוך אישית ואמפתיה המגבירה הנעה פנימית והנאה התורמות ללמידה ; 

בתחום החברתי פיתוח תקשורת בין-אישית, להשגת איזון בין הפרט לקבוצה ולפיתוח עבודת צוות, שמהווה בסיס למיומנויות המאה ה-21 וביסוס וחיזוק האינטליגנציה החברתית.

בתחום המוטורי, הפעלת מיומנויות של מוטוריקה עדינה וגסה.

בתחום השפתי, שכלול יכולות השיח ויצירת דיאלוג כולל בתחום השפה.

בתחום הקוגניטיבי ,המשחק תורם לרכישת ידע וליצירת ידע חדש, לפיתוח הדמיון היצירתיות וכושר ההמצאה, החקרנות והביקורתיות.

תכנון ופיתוח משחקים על ידי תלמידים משקפים רמה גבוהה של למידה וייצוג ידע. הדבר מאפשר פיתוח יצירתיות, מנהיגות ואחריות חברתית בקבוצת השווים.

תוכנית “מנגרים מהלב” מתכללת את המיומנויות החברתיות, יחד עם פדגוגיה חברתית ועבודה בכלים, מכשירים ואמצעים “נגריים” (מלשון – נגרות) ליצירת משחקים מעץ שיאפשרו למידה בדרך אחרת, חוויית התיכנון והבניה של המשחק ולאחר מכן הפעלתם בכיתה תאפשר למשתתפים להתחבר לנושא ממקום שורשי, ערכי ומשמעותי, זהו אינו עוד משחק, זהו פרי יצירתם ופיתוחם. התהליך הוא המשמעותי, המיומנויות הנרכשות בדרך הן האמצעי והעץ הוא הכלי.

כל מורה תוכל יחד עם קבוצת המשתתפים לבחור את הנושא עליו יבנו משחק מעץ ויחד יפעילו ויפתחו בעצמם משחקים דידקתיים מותאמים לתוכנית הלימודים.

הבנייה נעשית בקבוצות קטנות ומאפשרות לעמוד בתנאי הקפסולות (בעידן הגבלות הקורונה).

אני מאמינה ומעריכה שתחום זה יהווה התחלה של מישחוק פדגוגי אחר, שיוביל לשינוי בתפיסת חווית הלומד ויפתח תחושת שייכות ומסוגלות מדהימים.

LOGO

עדיין לא רשום? פתח עכשיו מנוי לאתר בחינם.