מנגרים מהלב

בני מצווה פרוייקט קיץ לבריכה

fassilitator – מנחה המאפשר לתהליכים לקרות

(Fassilitator )פסיליטייטור – אדם שמאפשר לתהליכים לקרות – התהליך הוא הקבוצה, מה שקורה בתוך המערכת. לא בטוח שהתפקיד המרכזי של המנחה הוא לספק את הידע. אלה יותר להיות
מנחה, שותף, תומך, מלווה למידה, מנטור.

מי מכם שעובד עם קבוצות ובעיקר קבוצות נערים יודע שלכל קבוצה שלבים התפתחותיים דומים שנראים קצת שונה בהתאם לאופי, מטרות ומאפייני הקבוצה. בכל תהליך שכזה נוכל לראות את שלב ההיכרות והגישוש (בדיקת גבולות), שלב הקונפליקט ובו יצוצו התנגדויות, לבטים, החלטות אם להישאר או לעזוב, שלב הפתיחות, הכיף, היצירה, העניין ושלב הפרידה והסיכום.
בעבודה עם בני נוער התהליך הזה מועצם פי כמה, והרי לכם דוגמא:
קבוצת בני/בנות מצווה באחד הקיבוצים בסביבתי החלה את סדנאת הנגרות בהרבה גישושים, רעשים, דיבורים, צחוקים, היה קשה להפעיל אותם או בכלל להשחיל משפט, כשהתחלתי להסביר על הכללים והתהליך החלו תהיות ושאלות למה לעשות כזה דבר? מי ישתמש בזה בכלל?, מה אני צריך את זה?, נער אחד בחר לעזוב את הקבוצה… הכל קרה.
אבל…
ברגע שהתחילו לגעת בעץ, במכשירים, בעבודה הכל נפתח, הכל קרה, הם פשוט עבדו, בצוותים, בזוגות, ביחידים, עזרו, צחקו, התמודדו עם דברים לא פשוטים. ביום למחרת המשכנו את הסדנא והם פשוט עבדו לבד. לא הייתי צריכה לעבוד קשה, ידעו את התהליך, התארגנו בקבוצות ופשוט נהנו מעצמם.
התוצר לא אחר לבוא והאיר את פניהם בצבעוניות שלו, בתחושת הגאווה שהם עשו את זה, נוצרו בדיחות פנימיות על העבודה והתוצר שהוא לגמרי שלהם – (ישר, עקום, שחור, לבן, צבעוני, בהיר…. הכל שלהם!).
מה צריכה מנחה יותר מזה? ובעיקר כשמזהים את התהליך הכל פשוט יותר ולומדים להינות גם מהקשיים של ההתחלה.
כך הרגשתי בסדנא לבני ובנות מצווה בקיבוץ הסמוך.

תגובתה של אחת האמהות שדאגה לכל האירוע להתקיים:
הגעת אלינו בחומו של יולי לסדנת נגרות דו-יומית עבור נערי ונערות בית ניר בני המצווה.
החברה ניסרו,שייפו,קדחו וצבעו.
היה מרגש לראות אותם עובדים מהלב.
לפעמים נשברים (כשנשבר העץ) אבל לא מוותרים ומתחילים מחדש (כי את לא ויתרת).
מרגש לראות נערים יוצרים . מרגש לראות את היחד שלהם נרקם בתהליך היצירה.
הסדנה היתה מאוד מוצלחת בעני והביאה את רוב הילדים לעשיה ויצירה. הבליטה את התכונות הטובות שלהם. חריצות , דבקות במטרה ואהבה לעבוד עם הידיים (לא רק על מקלדת מחשב).
אני מאוד התרגשתי לראות נערים ונערות יוצרים יחד. וזה הרבה מאוד בימים אלה.
כל הכבוד לך וכל הכבוד לנערים המקסימים.
תודה ענקית לך !

LOGO

עדיין לא רשום? פתח עכשיו מנוי לאתר בחינם.